Telefónny kontakt: 02/ 577 86 200

 

Adresa:

Mýtna 2886/5, Staré Mesto, Bratislava, 811 07

Sezóna hladných kliešťov je tu !

autor: Mgr. Mária Jedenásta, vedúca sestra Centrum prevencie a liečby aSANTE

Poliklinika Mýtna, Bratislava

Nenásytné potvorky.
Vo svetovom rebríčku najúspešnejších prenášačov a pôvodcov infekčných ochorení je kliešť na druhom mieste. Prvú priečku obsadil komár. Na celom svete existuje 650 druhov kliešťov. Slovákom najčastejšie doslova pije krv Kliešť obyčajný (Ixodes ricinus). Kliešť prechádza troma vývojovými štádiami – všetky sajú krv. Na ľudskom tele cudzopasí 6 – 14 dní. Samozrejme, len v prípade, že mu to dovolíme. Jeho uhryznutie, na rozdiel od uštipnutia komárom alebo mravcom, necítime, pretože sliny, ktoré do ranky vylučuje, obsahujú okrem látok proti zrážaniu krvi aj anestetické látky, ktoré miesto vpichu znecitlivia. Preto môžeme kliešťa nosiť na svojom tele aj niekoľko dní bez toho, aby sme si to všimli. Nenacicaný kliešť meria 4 mm. Počas nasávania krvi dokáže zväčšiť objem až na 1,5 cm.

Sezóna kliešťov vrcholí.
Suvenír v podobe kliešťa môžeme najčastejšie získať v listnatých a zmiešaných lesoch, na ich okrajoch s krovím a vysokou trávou. Vplyvom globálneho otepľovania na nás kliešte číhajú už aj v mestských parkoch. Nevyskytujú sa len v oblastiach s nadmorskou výškou viac ako 800 metrov. Sezóna kliešťov trvá od apríla do októbra, pričom prebúdzajú sa už v marci. Najviac kliešťov je v prírode v mesiacoch máj a jún. Kliešte neskáču na svoje obete zo stromov. Ich loveckým teritóriom je predovšetkým tráva. Uchytia sa na spodnej strane listov a čakajú. Na ľudskom tele uprednostňujú miesta s tenkou kožou a vyššou teplotou (uši, oblasti pohlavných orgánov, podpazušie, zákolenné jamky, vlasová časť hlavy). Po návrate z prírody ich hľadajte práve tam.

Malí ale nebezpeční.

Kliešť obyčajný šíri okrem vírusu kliešťovej encefalitídy a baktérie vyvolávajúce lymskú boreliózu, aj niekoľko iných závažných ochorení. Zdrojom nákazy je on sám alebo hostitelia, ktorých už počas svojho vývoja stihol navštíviť (hlodavce, jašterice, vtáky). Encefalitída – kliešťový zápal mozgu a mozgových blán Ide o akútne horúčkovité ochorenie postihujúce centrálny nervový systém. Choroba má najprv symptómy chrípky, potom nasledujú prudké bolesti hlavy, vysoké horúčky, vracanie až stavy bezvedomia. Preniknutie vírusu do nervovej sústavy má za následok obrnu, chronické bolesti hlavy, depresie, poruchy koncentrácie a zníženú výkonnosť. Na liečbu encefalitídy zatiaľ neexistuje účinný liek, liečia a zmierňujú sa len príznaky choroby. 1až 2 % ochorení sa končia smrťou. Nositeľom vírusu encefalitídy je iba malé percento kliešťov (približne 2 %). Toto ochorenie nie je prenosné z človeka na človeka. Je tu ale možnosť nákazy aj konzumáciou nedostatočne tepelne spracovaného kozieho, kravského alebo ovčieho mlieka, či výrobkov z neho. Najväčší výskyt encefalitídy bol zaznamenaný v Trenčianskom a Nitrianskom kraji. Preventívne je možné brániť sa proti tejto chorobe očkovaním. Je nutné absolvovať tri čiastkové očkovania a preočkovanie po uplynutí troch rokov. Cena jednej dávky očkovacej látky sa pohybuje okolo 400 až 550 Sk. Očkovanie preplácajú len niektoré poisťovne a to iba deťom do 18 rokov alebo profesijne ohrozeným ľuďom (lesníci, poľnohospodári, atď.). Najlepšie je dať sa zaočkovať v jesenných alebo zimných mesiacoch ešte pred objavením sa kliešťov v prírode.

Lymská borelióza.
Prejavuje sa sčervenaním uštipnutého miesta, kde vznikne škvrna vo veľkosti asi 5 cm s bledým stredom. Spomínaný príznak sa však nemusí objaviť u všetkých nakazených. Ďalšími symptómami sú horúčka, únava, triaška, bolesti hlavy, kĺbov, svalov a zväčšenie lymfatických uzlín. Na rozdiel od encefalitídy proti borelióze zatiaľ neexistuje preventívne očkovanie. Tým českých vedcov však v súčasnosti úspešne pracuje na vývoji účinnej vakcíny. Pacientov s týmto ochorením je možné liečiť účinnými antibiotikami, vďaka čomu borelióza zväčša nemáva smrteľné následky. Vyskytuje sa na území celého Slovenska a ročne na ňu ochorie niekoľkonásobne viac ľudí než na kliešťový zápal mozgu. Nositeľom baktérie spôsobujúcej toto ochorenie je totiž každý štvrtý kliešť.

Nie je nutné vyhýbať sa prírode!

Proti nákazám, ktoré nám hrozia od kliešťov sa možno účinne brániť. Jednak absolvovaním očkovania proti encefalitíde a tiež dodržiavaním určitých preventívnych opatrení pred pobytom v prírode a počas neho, kde sa kliešte zvyknú vyskytovať. Patrí medzi ne použitie repelentov a kozmetických insekticídov ako aj voľba vhodného oblečenia. Na prechádzku prírodou si neobliekame šaty jasných farieb, ktoré priťahujú hmyz. Uprednostníme dlhé rukávy a nohavice pred tričkom a šortkami. Nohavice majme radšej zastrčené v topánkach alebo v ponožkách. Po návšteve prírody sa hneď prezlečieme, zo šiat vytrasieme prípadných votrelcov a vo vlastnom záujme si pozorne prezrieme celé telo.

Niekoľko rád ako sa zbaviť nevítaného návštevníka.

Na odstránenie kliešťa existuje hneď niekoľko viac i menej účinných receptov. Známe je najmä potieranie kliešťov rôznymi substanciami – masť, olej, krém, alkohol. Rozšírené je aj vypudenie kliešťa použitím mydlovej peny. Priaznivci vykrúcania vytáčajú kliešte raz v smere hodinových ručičiek, inokedy v protismere a niektorí ho jednoducho z rany vytrhnú rukou, pinzetou alebo leukoplastom. Tu je niekoľko rád, ako sa nechceného návštevníka zbaviť čo najbezpečnejšie:
Nepokúšať sa udusiť kliešťa (olejom, masťami). Keďže dýcha celým telom, dusenie vyvolá dáviaci efekt, pričom kliešť vyvrhne obsah vnútorností do rany, čím sa zvyšuje riziko prenosu chorôb. Dávať pozor, aby sme kliešťa nerozpučili. Aj pri styku s jeho vnútornosťami totiž môže dôjsť k nákaze. Nikdy nechytať kliešťa rukou, ale pinzetou. Vyberať ho namiesto vykrúcania kývavým pohybom. Kliešte totiž nemajú závity, tak ako sa mnohí mylne domnievajú. Kožu prebodnú a v rane sa držia vďaka bodavému orgánu podobnému harpúne s množstvom malých nazad obrátených zúbkov. Nezabúdať na dezinfekciu, najlepšie pred odstraňovaním aj potom. Ak v rane niečo z kliešťa ostane, lepšie než sa pokúšať o samooperáciu, je navštíviť lekára. Kliešťa je nutné odstrániť z tela čo najskôr. Riziko nákazy je totiž priamo úmerné dobe prisatia kliešťa.

Leave a Comment

(0 Comments)

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.